5. Sınıf Doğal Sayıların Yazılışı ve Okunuşu

Sayılar günlük hayatta bir çok yerde karşılaştığımız bize nicelikleri belli eden şekillerdir. Yaşamımız boyunca karşılaşacağımız bu sayılar bizleri kimi zaman büyüklükleriyle, kimi zaman da küçük olmalarıyla sevindirecek. Daha fazla uzatmadan 5. sınıf matematik dersinde ilk konularımızdan biri olan doğal sayılara basitçe bir giriş yapalım.

Önceki yıllarda rakamları öğrenmekle başlayan serüveniniz, sınıf seviyeniz ilerledikçe daha büyük sayıları görmek ve işlemler yapmak ile devam etti. Öncelikle doğal sayı tanımından başlayıp, neleri içerip, içermediğini söylememiz gerekiyor.

Doğal sayı nedir?

Doğal sayılar 0’dan başlayıp sonsuza kadar birer birer giden sayılardır. Örneğin; 1-3-5-83-1755-2270 bir doğal sayı iken,  2,5-10,5 gibi sayılar doğal sayı değildir. Şu ana kadar gördüğümüz sayı kümelerinden en küçüğünü oluşturan doğal sayılar, matematikte “N” harfi ile gösterilir.  İngilizcedeki Naturel (Doğal) kelimesinden de anımsanacağı gibi baş harfi olan N buradan gelmektedir.

N = {0,1,2,3,4,5,6………………………….}

1,2,3 ve 4. sınıfta 6 basamaklı sayılara kadar öğrenildiği için şimdi milyonlu sayılara giriş yapabiliriz.

7,8 ve 9 Basamaklı Sayılar – Milyonlu Sayılar

Hemen hemen hepimizin kullandığı sosyal medya sitelerinde bazı ünlü şahsiyetlerin takipçileri gözümüze çarpmıştır.

takipçi

Örneğin; bir dönem futbol takımlarımızdan birinde oynamış bir futbolcunun istatistikleri yukarıdaki gibidir. 2.554 gönderi ve 985 takip kısımları bizim anlayabildiğimiz türden bir büyüklük. Peki 2,2 milyon nasıl bir büyüklük? Daha önce hiç karşılaşmadığınız bu sayı size bir anlam ifade etmemiş olabilir. Veyahut bu sayıyı rakamlara çeviremediğiniz için niceliğini kestiremiyor da olabilirsiniz. Merak etmeyin şimdi başlıyoruz 🙂

Bilindiği üzere doğal sayıları okurken basamak, bölük gibi kavramlardan bahsediyorduk.

basamak ve bölükler

MUTLAKA BİLMELİYİZ!
Basamak: Bir doğal sayıda rakamların bulunduğu her bir yere denir.

Bölük: Bir doğal sayı, sağdan başlayarak üçerli olarak gruplandığında oluşan her gruba bölük denir. Bölükler gruplanırken en soldaki bölükte 1, 2 veya 3 adet basamak bulunabilir. Fakat ondan sonraki bölükler 3’er adet sayıdan oluşmalıdır.

Birler ve binler bölüğündeki sayıların yazılışı ve okunuşlarını daha önce görmüştük. Bu sene konularımıza eklenen milyonlar bölüğü aynı diğer bölüklerde olduğu gibi 3 basamak bulundurmakta. Bunların adları ise sağdan sola olacak şekilde; milyonlar basamağı, on milyonlar basamağı ve yüz milyonlar basamağı.

9 basamaklı sayı

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi sayılar bölüklerine ayrıldıktan sonra her bölükteki sayı okunur ve sonrasında bölük adı söylenir. Bu sayılar okunurken aralarda bulunan “0” lara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılacak ufak bir hata sayının olduğundan daha büyük veya daha küçük çıkmasına yol açacaktır.  Milyonlu sayıların okunuşlarını da anlattığımıza göre birkaç örnek vererek bu kısımı bitirelim.

Milyonlu Sayıların Okunuşu

Rakamla yazılışıSayının Okunuşu
510.224.145beş yüz on milyon iki yüz yirmi dört bin yüz kırk beş
39.321.980otuz dokuz milyon üç yüz yirmi bir bin dokuz yüz seksen
1.024.255bir milyon yirmi dört bin iki yüz elli beş
9.000.000dokuz milyon
900.009.900dokuz yüz milyon dokuz bin dokuz yüz
5.000.050beş milyon elli

 

7-8 ve 9 Basamaklı Sayıların Yazılışı

Yukarıdaki anlatımın tam tersine işleyecek süreçte bize yardımcı olacak yerler sayıların okunuşunda bulunan bölük ifadeleridir. Bir sayı söyleyip ardından milyon, bin gibi ifadelerin belirtilmesi söylenen sayının rakamlarının hangi bölüğe yerleştirileceğini ifade eder. Örneğin okunuşu aşağıdaki gibi verilmiş sayıyı rakamla ifade edelim.

milyonlu sayılar

Sayının okunuşunu parça parça ele alırsak

  1. Seksen yedi milyon ifadesi milyonlar bölüğündeki sayının 87,
  2. Altı yüz elli dört bin ifadesindeki bin kelimesi binler bölüğünde yer alacak sayının 654,
  3. Üç yüz yirmi bir ifadesi ise birler bölüğündeki sayınının 321,

olacağını işaret eder. Birler bölüğünde sayıdan sonra herhangi bir ekin gelmeyeceği unutulmamalıdır. Sayıyı yazarken bölüklere doğru yerleştirdiğimizden ve aralarda sıfırları unutup, unutmadığımızı tekrardan kontrol etmeliyiz. O halde yukarıdaki sayımızı yazalım.

87. 654 . 321

Bu konu hakkında birkaç örnek daha vererek konumuzu bitirelim.

Sayının OkunuşuRakamla Yazılışı
Üç milyon yüz yirmi bin on beş3.020.015
İki yüz kırk beş milyon üç yüz seksen altı bin dört245.386.004
Beş milyon beş bin üç yüz seksen altı5.005.386
Dokuz yüz milyon otuz sekiz bin altı yüz on dört900.038.614
Üç milyon iki yüz beş bin on3.205.010

Bu dersimizde 9 basamaklı doğal sayıların okunuş ve yazılışlarını anlattık. Anlamadığınız yerleri yorumlarda bizimle paylaşırsanız ek açıklamalar getiririz. Ayrıca önümüzdeki günlerde paylaşacağımız çalışma kağıdını yaparak konuyu pekiştirip, sitemizde yayınlanan 5. sınıf doğal sayılar testini çözerek de bilgilerinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Bir sonraki konumuz olan doğal sayıların basamak ve sayı değerlerinde görüşmek üzere…

0 thoughts on “5. Sınıf Doğal Sayıların Yazılışı ve Okunuşu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.