EBA TV Nasıl İzlenir? EBA TV (Uzaktan Eğitim) Frekansları

Milli Eğitim Bakanlığı covid19 virüsünden kaynaklanabilecek olası problemlere karşı geçtiğimiz hafta başında 2 hafta süreyle okulları tatil ettiği açıklamıştı. Fakat bu tatili diğer tatillerden ayıran ince bir nüans vardı. Bakan Ziya Selçuk, açıklamalarında tatilin ilk haftasında öğrencilerin güzelce dinlenmesi gerektiğini, ikinci haftasında ise yepyeni bir sistemle eğitim-öğretime devam edeceklerini belirtti. Uzaktan eğitim olarak adlandırılan bu sistem, öğrencilerin 23-30 Mart arasında EBA ve daha sonra açıklanacak bir devlet kanalı vasıtasıyla öğrenim hayatlarına evden devam etmelerini sağlayacak. Yüzlerce öğretmen tarafından bu hafta içinde hazırlanan bu sistemin ayrıntıları ise bugün Ziya SELÇUK tarafından açıklandı.

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Dersler 23 Mart Pazartesi günü saat 09:00 itibari ile başlayacaktır. Gün boyu yayın yapılacak olan kanallarda kaçıranlar için tekrar derslerinin de olacağı anlaşılıyor.

Uzaktan Eğitim Nereden İzlenecek?

Milli Eğitim Bakanı, daha önce açıklamalarında derslerin Eğitim Bilişim Ağı sitesinden ve ulusal bir kanal vasıtasıyla izlenebileceğini açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamalara göre bu kanalın adının EBA TV olduğu anlaşılmaktadır.  Şu an için aynı yayının eba.gov.tr üzerinden verilip, verilmeyeceği bilinmemekte ilerleyen günlerde bu konuda açıklama yapılacağı düşünülmektedir.

“Bizim televizyonun kanal listesinde EBATV’yi bulamadım. Ne yapmalıyım?” tarzı sorular çok geleceğini düşündüğümüz için şimdiden bu konuyu açmanın fayda sağlayabileceğini düşündük. Aşağıdaki frekans ayarlarını televizyonunuza girerek ilkokul – ortaokul ve lise kanallarını bulabileceksiniz.

EBA TV Frekansları

Televizyonunuzun kanal ayarları kısmından kanal ekleme kutucuğuna aşağıdaki frekansları yazınız.

Türksat 4A Frekans 12083 H 13750

eba tv frekans

HD (Yüksek Kalite) ve SD (Düşük Kalite) yayın yapılacağı söylenen kanallar, yukarıdaki frekans bilgisini girdiğiniz takdirde kanal listesinde görülecektir. Frekans ayarlarının nasıl yapılacağı konusunda ise google’da “uydu alıcınızın ya da televizyon markanız kanal ekleme” şeklinde arama yapmanız size yol gösterecektir.

 

EBA TV Ders Programı

Ziya SELÇUK hangi saatte hangi derslerin yapılacağını bugün açıkladı. 20 dakika sürecek derslerden sonra 10 dakika etkinlik kuşağı olacağı paylaşılan programlardan anlaşılıyor. Dersleri kaçıran öğrenciler için ise ilkokul ve ortaokul için 13:30 – 17:30 ve 17:30 -21:30 arasında tekrar derslerinin olacağı görülüyor. Lise öğrencileri için program biraz daha yoğun olduğu için onların tekrar saati ise 15:00 – 21:00 olarak planlanmış.

İlkokul öğrencileri için;

ebailkokul

 

Ortaokul öğrencileri için;

eba tv ortaokul

Lise öğrencileri için;

Eba Tv Lise

 

Daha sonra yapılacak açıklamalara göre bu konu içeriği güncellenecektir. Herhangi bir frekans değişikliği ya da kanal değişikliğinde buradan paylaşılacaktır.

1 thought on “EBA TV Nasıl İzlenir? EBA TV (Uzaktan Eğitim) Frekansları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.