Ünlü Matematikçilerin Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Matematik bilimine kendini adamış ve bu kavramın gelişmesinde katkısı olan bilim adamı sayısı oldukça fazladır. Özellikle Eski Yunan bilim adamlarının temellerini attığı bu bilim adamlarına Türk-İslam matematikçileri de katkı sağlamıştır. Birçok ünlü kuramı, teorimi ispatlayan ve günümüze kadar ulaştıran herkese teşekkür ederek, konumuza en ünlü matematikçi alimleri tanıtarak başlayalım;

matematikçiler

ÜNLÜ MATEMATİKÇİLER

1-) Pisagor ( M.Ö 596-500)

pisagorEski Yunanların en önemli filozoflarından ve matematikçilerinden sayılan Pisagor, M.Ö 596 yılında doğup, 500 yılında öldüğü tahmin edilmektedir. Ülkesindeki politik baskılar onu göç etmeye zorlamış ve İtalya’da okulunu açmıştır. Burada öğrencileriyle birlikte çalışmalar yapan Pisagor, özellikle geometri alanında önemli kuramlar bulmuştur. Geometri alanında bir birliğin olmadığı, ispat yöntemine dayanmadığını gören Pisagor bu konular üzerinde önemli çalışmalar yapmış, geometrinin temellerini atmıştır. En önemli buluşu ise halen hüküm süren kendi adını da taşıyan PİSAGOR TEOREMİ ‘dir. İtalyan din yobazlarının baskıları sonucunda yobazlar ayaklanıp okulu ateşe vermişlerdir. Pisagor ve öğrencilerinin burada öldükleri ve önemli diğer buluşların ise burada kül olduğu söylenmektedir.

2-) Thales (M.Ö 624 – 545)

thalesEski Yunanların bir diğer önemli filozofu ve matematikçisi olan Thales 624 yılında Milletos’ta doğduğu kabul edilmektedir. Matematiğin kurucularından adlandırılan Thales, bugün kullanılan bir çok kuralın da ispatlayıcısıdır. Geometri alanında üne kavuşmuştur. Adını verdiği Thales teoremi ile benzerlik hesaplamaları kolaylaşmıştır. Bu teorem ile Mısır piramitleri üzerinde çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Milletos Okulunu kurup öğrencilerini yetiştirmiş onlarla beraber fizik,astronomi ve matematik alanında çalışmıştır. Milattan önceki en önemli bilim adamı olarak kabul edilmektedir. Ölümünün ise 540lı yıllarda olduğu düşünülmektedir.

3-) Öklid (Euclid , M.Ö 325 – 265)

öklidEge civarında yaşadığı bilinen Öklid, M.Ö 325 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Hakkında fazla bilgi olmamasına rağmen bir okulda öğretmenlik yaptığı bilinmektedir. Matematikçiler arasında en çok geometriyle ilgilenen bu bilim adamı, günümüzde hala derslerde okutulan birçok kuramı bir kitapta toplamıştır. “Elementler” adını verdiği kitabı geleceğe ışık tutmuştur. Ayrıca Öklid teoremi ise bizim en çok bildiğimiz kurallarındandır. M.Ö 250li yıllarda öldüğü düşünülmektedir.

4-)Pierre De Fermat (1601-1665)

pierre de fermat1601 yılında Fransa’da doğan ünlü matematikçi Fermat Toulouse Üniversitesinde öğrenim görmüştür. Bu esnada çalışmalar yürüten ünlü bilim adamı maksimum ve minumum kavramları üzerine önemli çalışmalar yapmıştır. Fermat ‘s Last Theorem (Fermat’ın Son Teoremi) olarak sayılar kavramı üzerine çalışmalar yapmış ve bunu bir eşitsizlikle kurallaştırmıştır. Olasılık teorisi üzerine çalışmalar yaptığı sanılmaktadır. Blaise Pascal ile beraber bunun üzerine mektuplaşmaları vardır. 1660 lı yıllarda veba salgını yüzünden ailesi ve kendisi vefat etmiştir.

5-) Ali Kuşçu

ali kuşçuTürk-İslam tarihinin en önemli matematikçisi olan Ali Kuşçu’nun ölüm ve doğum yılları konusunda net bir bilgiye sahip değiliz. Fakat 15.yy içerisinde yaşadığı bilinmektedir. Matematik ve Astronomi alanına ilgi duyan bu alanlarda yazmış olduğu kitapları ile hatrı sayılır bilim adamları arasında gösterilmektedir. Risale Fil Hesap adını koyduğu matematik kitabı oldukça orjinal fikirler içermektedir.

Ünlü matematikçilerin hayatları ve sözleri ile ilgili yazımıza yeni bilim adamları sürekli eklenecektir. Özet şeklinde sunduğumuz, uzun uzun bilgiler verip sıkmak istemediğimiz bilim adamları hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz ismi google’a yazarak bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.