Cebir Karoları

Cebir Karoları

Matematik materyallerinden biri olan cebir karoları öğrencilerin cebir konusunu daha iyi anlamalarına ve cebirsel düşünme becerilerinin gelişmesine yardımcı olur . Cebir karoları işleyişinde hem cebir hem geometri yer alır. Öğrencilerin cebir problemlerini sadece ezbere dayalı yöntemden ziyade somut materyallerle ifade etmesine ve çözmesine yardımcı olur.

cebirson 300x248 Cebir Karoları

Cebir karoları yandaki resimde görebileceğiniz gibi dikdörtgenler,  küçük ve büyük karelerden oluşmaktadır. 1 küçük karelerle, x dikdörtgenler ile, x2 ise büyük karelerle ifade edilir . Büyük karenin bir kenarı dikdörtgenin uzun kenarına yani x’e eşittir.Cebir karoları bir cebirsel  ifadeyi  göstermek için kullanıldığında büyük karenin bir kenarının x ve alanında x2‘ye eşit olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca uzun kenarı x olan dikdörtgenin kısa kenarı da küçük karenin bir kenarına yani 1′e eşittir.

Tam sayılarda toplama, çıkarma, çarpma işlemleri , cebirsel ifadelerin modellenmesi ve çözümlenmesi,  Polinomlar da  çarpma işlemleri gibi matematiğin bir çok alanında cebir karoları kullanılmaktadır.

1 thought on “Cebir Karoları

  • 03 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:28
    Permalink

    Nasıl çizildiği ile ilgili bir örnek ya da nasıl yapılır onunla ilgili bir örnek yok mu? ?
    Ama yinede teşekkürler ???

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.